انتخاب سیستم عامل مناسب برای میزبانی وب

انتخاب سیستم عامل مناسب برای میزبانی وب ، گزینه های زیادی برای انتخاب سیستم عامل سرور میزبانی وب وجود دارد. دو گزینه اصلی یعنی ویندوز و لینوکس، اولین انتخابی است که باید انجام دهید.

انتخاب سیستم عامل مناسب برای میزبانی وب

واضح است که تفاوت هایی بین ویندوز و لینوکس از نظر امنیت، سرعت، پشتیبانی و زبان های برنامه نویسی وجود دارد. اما نکته ای که وجود دارد به صورت خلاصه این است که:

اگر نیاز های شما توسط سیستم عامل لینوکس برطرف می شود، ادامه این مقاله را به شما توصیه نمی کنیم و مستقیما انتخاب خود را همین حالا انجام دهید: لینوکس ! انتخاب سیستم عامل

عده ای آن بیرون نشسته اند و همیشه این بحث های داغ و پر سر و صدا را دارند و می گویند که “لینوکس همیشه بهتر از ویندوز است” یا بلعکس.

پیشنهاد ما به شما این است که توجه زیادی به این بحث ها نکنید ( ضمن اینکه دلایل هر دو گروه را بشنوید ) و انتخاب خود را بر پایه نیاز های برنامه نویسیتان برگزینید.

انتخاب سیستم عامل برای سرور میزبانی وب

از چه تکنولوژی هایی در طراحی و توسعه سایت مورد نظر استفاده می شود؟

پاسخ به این سوال، اولین قدم در انتخاب سیستم عامل سرور میزبانی وب است. برای طراحی وبسایت، می توانید از تکنولوژی های متنوعی استفاده کنید.

عموما این زبان های برنامه نویسی، به دو دسته مایکروسافتی و غیر مایکروسافتی تقسیم می شوند.

اگر وبسایت شما قرار باشد که از زبان ها و تکنولوژی های مایکروسافت مثل ASP.net و SQL server استفاده کند، مطمئنا شما ویندوز را انتخاب خواهید کرد. چرا که این تکنولوژی های انحصاری مایکروسافت هستند و تنها در ویندوز یافت می شوند. انتخاب سیستم عامل

اما اگز مانند بسیاری از وبسایت ها و سیستم های مدیریت محتوا ( مثل وردپرس، جوملا و مجنتو و … ) از زبان PHP استفاده می کنید، می توانید هم از لینوکس و هم از ویندوز استفاده کنید. چرا که زبان های برنامه نویسی رایج و معروف، از هر دو سیستم عامل پشتیبانی می کنند حال اینکه ما استفاده از لینوکس را هرجا که ممکن باشد به شما پیشنهاد می کنیم.

تنوع در سرویس ها و امکانات سیستم عامل

استفاده از سرور های ویندوزی، انتخاب هایی را پیش پای شما می گزارند.

به عنوان مثال می توانید از زبان های برنامه نویسی مانند ASP.net، PHP، Python یا تقریبا هر زبان برنامه نویسی دیگری برای توسعه وبسایت یا اپلیکیشن مورد نظر خود استفاده کنید.

در حوزه وب سرور ها، ویندوز از تمامی وب سرور های رایج از جمله آپاپی Apache، انجین اکس Nginx یا IIS استفاده کنید. انتخاب سیستم عامل

در حوزه مدیریت کننده های دیتابیس، ویندوز از تمامی برند های بزرگ شامل MySQL و SQL Server پشتیبانی بی نقصی دارد.

انتخاب سرور لینوکسی، عمدتا دست شما را کمی می بندد. در صورت استفاده از لینوکس به عنوان سرور میزبانی وب، شما امکان استفاده از تکنولوژی های زیر را نخواهید داشت:

  • وب سرور IIS
  • زبان برنامه نویسی ASP.net
  • دیتابیس SQL Server
  • و برخی موارد دیگر

اما در مقابل، بر خلاقف ویندوز که تنها یک پکیج دارد، با استفاده از لینوکس می توانید هر یک از توزیع های مناسب خود را برگزینید.