نکات مهم برای افزایش امنیت وب سایت

نکات مهم برای افزایش امنیت وب سایت

نکات مهم برای افزایش امنیت وب سایت در سال‌های اخیر خدمات تحت وب، گسترش وسیعی داشته است. سیستم‌های مدیریت محتوا (CMS) Content Management System))مانند وردپرس، جوملا و بسیاری دیگر به صاحبان کسب‌وکارها اجازه می‌دهند تا به‌سرعت و به‌سادگی بستری برای ارائه خدمات آنلاین خود ایجاد کنند. داشتن یک وب‌سایت، با کمک معماری توسعه‌پذیر این سیستم‌ها، ماژول‌ها، پلاگین‌های ارزشمند و اکوسیستم توسعه‌پذیر آنها، به‌راحتی امکان‌پذیر است. نکات مهم برای افزایش امنیت وب سایت

10 نکته مهم برای افزایش امنیت وب‌سایت

به روزرسانی وب‌سایت:

هر روزه وب‌سایت‌های زیادی در معرض خطرات ناشی از بکارگیری نرم‌افزارهای منسوخ و ناامنی هستند که بر روی آنها در حال اجراست. این موضوع بسیار مهمی است که وب‌سایت خود را با پلاگین‌ها و نسخه CMS جدید بروزرسانی کنید.

امروزه بیشترین هکرها برای هک کردن وب‌سایت‌ها از ربات‌هایی استفاده می‌کنند که به‌طور مداوم سایت‌ها را اسکن کرده و به‌دنبال فرصت هستند. بروزرسانی ماهانه یا هفتگی چندان کافی نیست، زیرا به احتمال بالا، ربات‌ها زودتر از شما راهی برای نفوذ پیدا می‌کنند.

مگر اینکه شما از website firewall  استفاده کنید که در این صورت نیز به محض انتشار نسخه جدید، نیاز به بروزرسانی دارید. اگر از وردپرس استفاده می‌کنید، پلاگین WP Updates Notifier توصیه می‌شود. این پلاگین از طریق ارسال ایمیل شما را از وجود بروزرسانی جدید برای وردپرس، باخبر می‌کند.

کلمه عبور(Password)

کلمه عبور(Password)

در اغلب موارد کلمه عبور انتخابی برای ورود به بخش مدیریت وب‌سایت امن نیست. به‌طور مثال admin/admin که بسیار مورد استفاده است ترکیب امنی برای Username و Password نیست.

اگر کلمه عبور شما در لیست پسوردهای رایج مشاهده شود، یعنی وب‌سایت شما نقاط ضعفی برای هک شدن دارد. البته عدم وجود کلمه عبور انتخابی شما در این لیست نیز دلیلی بر مناسب بودن آن نیست. نکات مهم برای افزایش امنیت وب سایت

هنگامی که می‌خواهید یک کلمه عبور مناسب انتخاب کنید باید سه مورد زیر را در نظر بگیرید:

  • پیچیده: کلمه عبور باید بصورت تصادفی (Random) انتخاب شود. با انتخاب کلمه عبور تصادفی دیگر کسی با فهمیدن تاریخ تولد یا تیم ورزشی مورد علاقه شما و دیگر موارد، نمی‌تواند حساب شما را هک کند.
  • طولانی: توصیه می‌شود کلمه عبور بیشتر از ۱۲ کاراکتر باشد. هر چه بیشتر، بهتر!!!
  •  منحصر به‌فرد: از یک کلمه عبور یکسان در موارد مختلف استفاده نکنید.

تغییر تنظیمات پیش‌فرض CMSها:

اگرچه استفاده از برنامه‌های CMS امروزی بسیار راحت است، اما از دیدگاه امنیتی، خطراتی را نیز به همراه دارد. تاکنون رایج‌ترین حملات در وب‌سایت‌هایی بوده که از این سیستم‌ها استفاده می‌کرده‌اند و بسیاری از حملات با تکیه بر تنظیمات پیش‌فرض آنها انجام می‌شود. شما با تغییر تنظیمات پیش‌فرض هنگام نصب CMSها می‌توانید از حملات بسیاری جلوگیری کنید. معمولا ساده‌ترین راه برای تغییر تنظیمات پیش‌فرض، هنگام نصب CMS است، اما بعد از نصب هم می‌توان این تنظیمات را تغییر داد.

بک‌آپ گرفتن:

مانند هر چیز دیگر در دنیای دیجیتال، ممکن است که یکباره همه چیز از بین برود. بهتر است که گاهی اوقات از وب‌سایت خود بک‌آپ بگیرید. بک‌آپ گرفتن از وب‌سایت خیلی مهم است اما ذخیره‌سازی این بک‌آپ بر روی سرور، ریسک امنیتی خیلی بزرگ است. این بک‌آپ که شامل نسخه‌های اصلاح‌نشده CMS و افزونه‌هایی است که در دسترس عموم قرار دارد، به هکرها اجازه می‌دهد که به‌راحتی به سرور شما دسترسی پیدا کنند.

نصب SSL

نصب SSL :

SSL ارتباط بین دو نقطه A وB، بین سرور وب‌سایت شما و مرورگر را رمزگذاری می‌کند. این رمزگذاری باعث می‌شود، هر کسی قادر به مشاهده ترافیک و اطلاعات انتقالی شما نباشد و به همین دلیل بسیار با اهمیت است. SSL برای امنیت وب‌سایت‌های تجاری و هر وب‌سایتی که فرم‌هایی با اطلاعات حساس و شخصی افراد را شامل می‌شود، بسیار مهم است.