همینک مطالعه و ببینید :: سانی وب | آپارات | سانی وب | ویرگول ::

توسعه دهنده در بازار JSON

امروز قصد داریم در مورد توسعه دهندگان اپلیکیشن بازار یک چند پاراگرافی بنویسیم .

قسمت اول – شناخت اپلیکیشن بازار

بیشتر شما دوستان که با سیستم عامل اندروید کار می کنید می دانید برای دانلود نرم افزار های روزمره خود نیاز به یک بستر ارتباطی به مانند اینترنت و هم چنین یک وب سرویس یا بهتر بگوییم یک سرویس دهنده دانلود اپلیکیشن نیاز دارید . خیلی از دوستان از فروشگاه خود اندروید که برای کمپانی مادر یعنی گوگل است استفاده می کنند اسم این سرویس دهنده Google Play می باشد که به جزئت می توان گفت از تمام جنبه ها عالی است ولی به دلیل محدودیت پرداخت در ایران و همچنین حذف بعضی از نرم افزار ها در این سرویس دهنده برای ایرانی ها یک مقدار بازار توانسته رونق پیدا کند .

مقدمه معرفی نرم افزار یا همان اپلیکیشن بازار

در سال ۸۹ کاظم محمدزاده و تعدادی از دانشجویان دانشگاه شریف بر روی پروژه‌ای به نام «فارسی‌تل» کار می‌کردند. هدف این پروژه فارسی‌سازی اندروید و تولید تعدادی برنامه ضروری فارسی بود. در دی ماه همان سال حسام میرآرمندهی که برای ادامهٔ تحصیل به دانشکدهٔ کارآفرینی دانشگاه چالمرز سوئد رفته بود، به ایران بازمی‌گردد و در ایران ماندگار می‌شود. او پروژهٔ فارسی‌تل را متوقف می‌کند و به دنبال راه‌اندازی فروشگاه آنلاین نرم‌افزارهای اندروید می‌رود. وی در بهمن ۸۹ اولین نسخهٔ کافه بازار را در کنگره موبایل ایران منتشر می‌کند

قسمت دوم – توسعه دهنده

خوب اگر مثل ما به این آدرس بروید (توسعه دهنده بازار) می توانید ببنید که در این صفحه المان ها و روش های ارتباط بر قرار کردن با اپلیکشن بازار برای نرم افزار شخصی شما معرفی شده است .

قسمت سوم – API

ما با کلید برروی توسعه API به این صفحه مراجعه می کنیم ، تا یک سری اطلاعات از نوع سرویس دهنده و همچنین پارامتر های ارسالی و دریافی به دست بیاوریم .

احراز هویت در برنامه

کافه‌بازار برای فرآیند Authorization، از پروتکل OAuth 2.0 استفاده می‌کند. برای استفاده از API توسعه‌دهندگان شما باید ابتدا اقدام به ساخت Client در پنل پرداخت بازار کنید، و سپس با استفاده از اطلاعات Client خود، access_code دریافت کنید. access_code توکنی است که باید همراه با هر درخواست به API فرستاده شود.

یک مثال برای اتصال و آشنایی

برای استفاده از API ابتدا باید یک Client ایجاد کنیم که در این صفحه قرار داده اند .

در پنجرهٔ باز شده، مقدار مورد نظر خود برای Redirect URI را وارد کنید. این آدرس، مشخص می‌کند که کافه‌بازار در پاسخ به درخواست اولیه شما برای دریافت Authorization Code، باید پاسخ را به چه آدرسی بفرستد. شما می‌توانید این آدرس را به جایی در سرور خود مقدار دهی کنید تا کافه‌بازار به صورت خودکار شما رو به آن هدایت کند یا این آدرس را یک مقدار دلخواه گذاشته و مراحل زیر را به صورت دستی انجام دهید.

حالا در این قسمت می توانیم آدرس زیر را پویش کنیم

https://pardakht.cafebazaar.ir/devapi/v2/auth/authorize/?response_type=code&access_type=offline&redirect_uri=<REDIRECT_URI>&client_id=<CLIENT_ID>

در این لینک به جای <REDIRECT_URI> و <CLIENT_ID> باید مقادیر مربوط به Client که در مرحله قبلی ساخته‌اید را وارد کنید.

درخواست POST

برای مثال به آدرس :

https://pardakht.cafebazaar.ir/devapi/v2/auth/token/

پارامتر ها:

grant_type=authorization_code

code=<کد دریافت شده در مرحلهٔ قبل>

client_id=<شناسه‌ٔ مشخص شده در پنل توسعه‌دهندگان>

client_secret=<عبارت رمز مشخص شده در پنل توسعه‌دهندگان>

redirect_uri=<آدرس مشخص شده در پنل توسعه‌دهندگان>

پاسخ موفق این درخواست در قالب JSON و به صورت زیر خواهد بود:

{

“access_token”: “GWObRK06KHLr8pCQzDXJ9hcDdSC3eV”,

“token_type”: “Bearer”,

“expires_in”: 3600,

“refresh_token”: “yBC4br1l6OCNWnahJvreOchIZ9B6ze”,

“scope”: “androidpublisher”

}

حال برای اتصال سرور نیز باید از این آدرس و توکن دسترسی که قبلا به دست آوردیم استفاده کنیم

https://pardakht.cafebazaar.ir/devapi/v2/api/<تابع مورد نظر و ورودی‌های آن>?access_token=<توکن دریافت شده در مرحلهٔ قبل>