همینک مطالعه و ببینید :: سانی وب | آپارات | سانی وب | ویرگول ::

راه اندازی وب سرویس

وبسرویس را به زبان ساده میتوان برنامه یا سرویس مطرح نمود که از طریق پروتکل وب در دسترس بوده و شما میتوانید دستوراتی را بصورت آرگومان ارسال کنید و درخواست انجام کاری را داشته باشید. وبسرویس ها عموما روی پروتکل HTTPs اجرا میگردند و توسط سازمان W3C جهت سهولت در انجام امورات بصورت از راه دور تالیف یافته است. پایه کار وب سرویس ها بدین صورت میباشد که برنامه همیشه در حال اجرای وبسرویس منتظر دریافت دستورات میباشد که بعد اتصال کلاینت ها دستورات را بصورت متنی دریافت و بر اساس الگوریتم های تعریف شده نسبت با انجام کاری و یا نتیجه ای برنامه یا تابع دیگری اجرا و نتیجه آن مجددا از طریق وب به درخواست کننده یا کلاینت ارسال گردد.

وبسرویس را میتوان قسمتی از یک برنامه نیز در نظر گرفت که از طریق پروتکل های تحت وب ارتباط برقرار میکنند و از هرگونه برنامه خارجی بی نیاز به کار خود ادامه میدهند. وبسرویس ها توسط سایر برنامه های برنامه نویسان از طریق وب قابل استفاده میباشد و پلتفرم اولیه آنها بر روی http , xml پایه گذاری شده است.

ویژگی های وب سرویس چیست؟

تکنولوژی وبسرویس با توجه به پایه ریزی بر اساس XML امکان استفاده مشترک در تمام زبان های برنامه نویسی را دارند و نیاز نیست کاربر استفاده کننده حتما برای اتصال و استفاده از یک وب سرویس پیاده سازی شده با پایتون، برنامه خود را برای اتصال به این وب سرویس به پایتون تغییر دهد. برای مثال کلید وبسرویس

همچنین با توجه به استفاده از همین پلتفرم واسط XML وبسرویس ها به سیستم عامل نیز محدود نمیباشند و از طریق هر سیستم عامل میتوان به وب سرویس ها متصل و از آنها استفاده نمود.

سهولت در استفاده از وب سرویس ها نیز یکی دیگر از ویژگی های یک وبسرویس میباشد که باعث شده است برنامه نویسان و کاربران مبتدی هم بتوانند از وب سرویس برای استفاده های روزمره خود با دانش کمتر استفاده کنند. معمولا وبسرویس ها دارای مستنداتی میباشند که تمامی کاربران بتوانند با دسترسی های ایجاد شده توسط سازنده وبسرویس با ساده ترین حالت ممکن در کمترین زمان بتوانند از وب سرویس استفاده کنند.

راه اندازی وبسرویس یکی از دغدغه های مدیران وب سایت ها و شرکت ها می باشد با راه اندازی وبسرویس و ارائه خدمات آنلاین و بر خط به زیر مجموعه های خود می توانید به صورت راحت نسبت به مدیریت این مجموعه ها و همچنین رضایت زیاد آن را به دست بیاورید .

چند نمونه از وبسرویس های فعال در دنیای فناوری اطلاعات

  • آپارات
  • فیلمو
  • تلگرام
  • انیستاگرام
  • یوتوب

و…